Krzysztof Olszewski

Dyrektor Technologii i Architektury Oprogramowania

Krzysztof Olszewski

Dyrektor Technologii i Architektury Oprogramowania

Jakie to strasznie irytujące kiedy ktoś kolejny raz mówi o kopiowaniu danych z ERP do arkusza kalkulacyjnego aby tam je posumować, pogrupować czy zrobić wykres. Czy ERP nie jest do tego lepszym narzędziem?! Licząc ilość czynności („kliknięć”) potrzebnych do wykonania prostej operacji analitycznej bezpośrednio w Streamsoft Verto w porównaniu z przeniesieniem danych do arkusza i wykonaniem tego w nim … ogarnia mnie bunt. Sprawdziłem na najnowszej wersji Streamsoft Verto w konkurencji z Arkuszem wyszło to tak:

 

Podsumowanie wartości kolumny:
2 : 5 (wygrywa Verto)

Podsumowanie wartości kolumny wg innej kolumny (z grupowaniem):
3 : 6 (wygrywa Verto)

Ranking ilościowy wg wybranej kolumny z wykresem:
4 : 6 (wygrywa Verto!)

I nawet jak ktoś użyje „lepszego” arkusza, to wynik będzie podobny. Oczywiście istnieją czynności które z powodzeniem wykonamy w arkuszu a „jeszcze” się ich nie da wykonać szybko w Verto, to jednak w zakresie tych podstawowych czynności Verto wygrywa. Za tą wygraną odpowiedzialny jest mechanizm analiz i jego integracja z widokiem tabelarycznym. O sile tej integracji stanowi łatwa dostępność do typowych czynności analitycznych, dostępnych z poziomu kolumn widoku. W przykładzie, dla kolumny znakowej, wykonujemy ranking

Faktura VAT wystawianie

Analiza danych

natomiast dla kolumny z wartością numeryczną:

Analiza danych

Grupowanie wybranej kolumny wg.

Analiza danych

 

obliczenie sumy kolumny „Wartość” wg wartości w kolumnie „Typ dokumentu”. Wszystko to w prosty sposób, za pomocą pojedynczych kliknięć.