Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Dzień dobry, prowadzę samodzielnie kilkuosobową firmę. W trakcie wakacji, prawdopodobnie sierpień i wrzesień, chciałbym zatrudnić w niej moją córkę – jest studentką 2go roku. Zastanawiam się tylko jaką formę współpracy wybrać, jak będzie najkorzystniej? Jakie składki będę musiała odprowadzić? Mam nadzieję, że coś mi Pan doradzi. – poprosiła Pani Ania

Wakacje to bardzo dobry okres dla osób uczących się lub studiujących, które nie ukończyły 26-tego roku życia, aby mogły sobie „dorobić”. Statystyki pokazują, że coraz więcej tych osób decyduje się na prace w okresie wakacyjnym.

Zatrudnienie osoby do 26 roku życia ze statusem ucznia lub studenta

Wielu przedsiębiorców decyduje się obecnie na zatrudnienie uczniów lub studentów w formie dorywczej. Często zdarza się sytuacja, że przedsiębiorca nie ma aż tak dużo pracy do powierzenia, aby zatrudniać wykwalifikowanego pracownika na pełen etat. Takie miejsce może wypełnić wtedy student lub uczeń. Dla tej osoby jest to szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia i zarobienie pieniędzy, a przedsiębiorca nie martwi się zaległościami. Z jego punktu zatrudnienie takiej osoby na umowę zlecenie będzie bardzo korzystne na gruncie składek ZUS oraz opodatkowania.

Składki ZUS z umowy zlecenia studenta lub ucznia

Umowy zlecenia zawierane z uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami (do ukończenia 26 lat) są zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Oznacza to, że przedsiębiorca od wynagrodzenia wypłaconego za wykonane zlecenie nie musi odprowadzać składek ZUS.

Opodatkowanie osób do 26 roku życia – ulga dla młodych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla osób do ukończenia 26 roku życia ma zastosowanie tzw. ulga dla młodych. Zwolnienie z podatku obejmuje przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Oznacza, to że osoba ta może zarabiać miesięcznie ok. 7.127 zł i nie będzie to opodatkowane.

Podsumowując powyższe informacje, korzystne jest zatrudnienie studenta lub ucznia do 26 roku życia na podstawie umowy zlecenie. Wartość brutto rachunku za wykonane zlecenie będzie równoznaczne z zarobkiem tego zleceniobiorcy (brutto = netto), a przedsiębiorca oszczędza na składkach ZUS.