Szybka i dokładna kompletacja oraz sortowanie gwarantują sprawną realizację zamówień. Operacje są wspierane przez technologie Pick-to-Light i Put to Light. Narzędzia za pomocą sygnałów świetlnych wskazują lokalizacje produktów lub miejsca, gdzie należy je odłożyć. Dzięki temu można działać efektywnie nawet w dynamicznych magazynach e-commerce.

Jak taka technologia współpracuje z systemami WMS (Warehouse Management System) i usprawnia pracę magazynu?

Jak działa i z czego składa się system Pick-to-Light ?

System Pick-to-Light usprawnia kompletację zamówień w magazynie. Dwa główne elementy systemu to urządzenia peryferyjne (czytniki) oraz wyświetlacze (diody LED) instalowane na regałach hali magazynowej. Diody zapalają się, kiedy operator pobierze widoczną na czytniku ilość produktów z danej lokalizacji. Gasną, kiedy potwierdzi zakończenie operacji. Cały proces jest na tyle intuicyjny, że nowi pracownicy mogą szybko opanować obsługę narzędzia.

System Pick-to-Light sprawdza się szczególnie w magazynach z szybko rotującym towarem. Ze względu na dynamikę wysyłek kompletację lepiej oprzeć na narzędziach cyfrowych (zamiast listach papierowych).

Jak działa i z czego składa się system Put-to-Light ?

System Put-to-Light (inaczej Sort-To-Light) wspiera sortowanie i konsolidację zamówień. Instalacja składa się z ekranów LED, przycisków potwierdzenia oraz lamp umieszczanych na wózkach lub regałach półkowych. Te ostatnie wskazują miejsca, gdzie odkładać produkty. Dzięki rozwiązaniu można wprowadzić wygodny, bezdokumentowy sposób sortowania zamówień w każdym magazynie.

Put-to-Light przyspiesza sortowanie i oczyszcza ten proces z błędów. Przydaje się zwłaszcza przy kompletacji grupowej, gdzie w ramach jednego zlecenia operator zbiera produkty z kilku zamówień.

Różnice między technologii Pick-to-Light a Put-to-Light

W obu technologiach stosuje się podświetlane panele, ale różny jest ich cel. Pick-to-Light pomaga kompletować produkty, a Put-to-Light rozmieszczać je we wskazanych miejscach. Jeden proces stanowi więc odwrotność drugiego. Systemy mogą jednak działać w ramach tej samej instalacji.

Razem technologie tworzą hybrydowy system kompletacji i sortowania. W takim układzie operatorzy zbierają artykuły z różnych zamówień i tworzą z nich jedną partię. Partia trafia następnie do sortowni, gdzie po weryfikacji produkty są odkładane na regały przypisane do rożnych zamówień i wysyłane. W efekcie cały proces jest szybszy, klienci otrzymują paczki na czas, są więc bardziej zadowoleni i skłonni do wystawiania firmie pozytywnych opinii.

Integracja modułów świetlnych z WMS i innymi systemami IT

Technologie Pick-to-Light i Put-to- Light można integrować z WMS, ERP, MES czy IoT. Szczególnie pomocna jest współpraca z systemem zarządzania magazynem (WMS). Oprogramowanie ułatwia użytkownikom m.in. sterowanie panelami świetlnymi.

Przykładem jest system Streamsoft Verto WMS do optymalizacji operacji w magazynach różnego typu. W ramach integracji zlecenia kompletacji i sortowania automatycznie spływają do paneli Pick-to-Light i Put-to-Light w czasie rzeczywistym. Specjalne algorytmy systemu pomagają tworzyć listy pickingowe i wyznaczają ścieżki zbiórki, uwzględniając różne konteksty (np. terminy ważności, poziom rotacji itp.). W każdej chwili operator może podejrzeć historię zakończonych akcji, a kierownik magazynu otrzymać pełny raport z pracy. Operacje przebiegają więc szybko i pod większą kontrolą.

Integrację z rozwiązaniami IT gwarantują protokoły API i web service. Synchronizacja danych w czasie rzeczywistym zapewnia wgląd w procesy magazynowe, umożliwiając szybką reakcję na dynamiczne zmiany. W efekcie wzrasta wydajność operacyjna magazynu, spada ryzyko błędów, a realizacja zamówień przyspiesza.

Korzyści wynikające z wdrożenia Pick-to-Light i Put-to-Light

Systemy Pick-to-Light i Put-to-Light zapewniają wiele korzyści. Zwiększają precyzję działań, minimalizują liczbę błędów na magazynie i przyspieszają realizację zamówień. Poza tym zastąpienie papierowej dokumentacji cyfrową ewidencją oznacza niższe koszty działania. W efekcie inwestycja w systemy Pick-to-Light i Put-to-Light szybko się zwraca.

Zaletą systemów jest też intuicyjna obsługa. Operatorzy mogą więc szybko opanować pracę z nową technologią. Dzięki temu znacznie wzrasta poziom ich satysfakcji i wydajność.

Wyzwania i najlepsze praktyki przy wdrożeniu Pick-to-Light i Put-to-Light

Wdrożenie systemów Pick-to-Light i Put-to-Light należy poprzedzić szczegółową analizą potrzeb i infrastruktury magazynu. Na tej podstawie określane są cele projektu i wybierane odpowiednie moduły oraz protokoły komunikacyjne. Te ostatnie gwarantują sprawną współpracę systemów z innymi użytkowanymi w firmie narzędziami IT.

Jednym z kluczowych etapów wdrożenia są testy akceptacyjne, które umożliwiają wykrywanie problemów w działaniu systemów jeszcze przed zakończeniem projektu. Równie ważne są szkolenia dla pracowników. Dobrze przeprowadzone ułatwiają naukę obsługi nowych technologii. Szkolenia warto połączyć z zarządzaniem zmianą, aby zminimalizować opór pracowników wobec nowych rozwiązań.

Start produkcyjny dobrze poprzedzić pilotażem pozwalającym sprawdzić działanie systemu w rzeczywistych warunkach.

Trendy rozwojowe w Pick-to-Light i Put-to-Light

Zapotrzebowanie na systemy Pick-to-Light i Put-to-Light zwiększa rozwój e-commerce i postępująca automatyzacja magazynów. W przyszłości dużą rolę odegra ścisła integracja tej technologii z autonomicznymi robotami mobilnymi (AMR) oraz systemami składowania i pobierania (AS/RS). Jeszcze bardziej przyspieszy to kompletację i sortowanie, umożliwiając wysyłkę większej ilość zamówień w krótszym czasie.

Szerzej stosowana będzie też sztuczna inteligencja oraz Internet Rzeczy (IoT). Dzięki technologii moduły świetlne będą wyznaczać trasy kompletacji bardziej precyzyjnie. W użyciu będą też bezprzewodowe moduły i energooszczędne diody LED, dzięki którym instalacja zyska większą elastyczność.

Ze względu na coraz większy nacisk na bezpieczeństwo danych popularność zyskają rozwiązania chmurowe.

Odkryj potencjał systemów świetlnych w Twoim magazynie

Systemy Pick-to-Light i Put-to-Light zwiększają efektywność pracy w magazynie, przyspieszając kompletację i sortowanie zamówień. Ich funkcjonalność można poszerzyć dzięki integracji z systemem WMS. W ten sposób zlecenia spływają do modułów automatycznie, a operatorzy mają nad nimi większą kontrolę (dostęp do raportów, historia operacji). Z jednej strony przyspiesza to realizację zamówień, z drugiej umożliwia wdrażanie usprawnień na bieżąco.

Szukasz sposobu na optymalizację procesów magazynowych? Wypełnij formularz poniżej i umów się na bezpłatną prezentację, w której poznasz zalety integracji WMS z systemami Pick-to-Light i Put-to-Light.

Umów Prezentację

    Uzupełnij formularz, oddzwonimy do Ciebie!

    Zaproponujemy termin bezpłatnej prezentacji systemu ERP.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: